Old Dennis RD over Ih-20
Fair Condition57 years old7,759 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.9 Mi W Of Fm1884 |
| Carries | Old Dennis RD |
| Crosses | Ih-20 |
| Coordinates | 32.72836, -97.82241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 274.9 ft (83.8 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 896.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,759 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407061 |