Ric Williamson Mem over Ih-20
Good Condition12 years old16,254 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.0 Miles West Of FM 1884 |
| Carries | Ric Williamson Mem |
| Crosses | Ih-20 |
| Coordinates | 32.72793, -97.84168 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 63.0 ft (19.2 m) |
| Deck Area | 1405.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,254 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 922 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031407228 |