Dennis RD over Ih-20
Fair Condition57 years old6,375 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 5 Mi W Of FM 51 |
| Carries | Dennis RD |
| Crosses | Ih-20 |
| Coordinates | 32.72685, -97.87434 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 220.1 ft (67.1 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 577.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,375 (2024) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407067 |