Spur 312 EB over IH 20
Fair Condition57 years old4,380 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 4.2 Mi W Of FM 1884 |
| Carries | Spur 312 EB |
| Crosses | IH 20 |
| Coordinates | 32.72661, -97.88039 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 299.9 ft (91.4 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 978.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,380 (2013) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407068 |