IH 20 Ebml over Patrick Creek
Fair Condition57 years old21,081 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.7 Mi E Of FM 1189 |
| Carries | IH 20 Ebml |
| Crosses | Patrick Creek |
| Coordinates | 32.72263, -97.89454 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 585.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,081 (2023) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401054 |