IH 20 N. Ft. Rd. over Patrick Creek
Good Condition11 years old1,839 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 5.1 Mi W Of FM 1884 |
| Carries | IH 20 N. Ft. Rd. |
| Crosses | Patrick Creek |
| Coordinates | 32.72316, -97.89455 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 165.0 ft (50.3 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 643.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,839 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840031401229 |