Spur 312 over Sanchez Creek
Fair Condition93 years old6,935 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.0 Mi SW Of Us-180 |
| Carries | Spur 312 |
| Crosses | Sanchez Creek |
| Coordinates | 32.74323, -97.84528 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 203.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1959) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,935 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031401001 |