IH 20 WB over Sanchez Creek
Good Condition57 years old24,992 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.3 Mi E Of Dennis RD |
| Carries | IH 20 WB |
| Crosses | Sanchez Creek |
| Coordinates | 32.72824, -97.85003 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 390.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,992 (2023) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031407065 |