Highland RD Pct 1 over Trib Of Walnut Ck
Good Condition21 years old259 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 1.1 Mi South SH 199 |
| Carries | Highland RD Pct 1 |
| Crosses | Trib Of Walnut Ck |
| Coordinates | 32.94040, -97.65387 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 144.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2005 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 259 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0297001 |