FM 51 over Dry Branch
Fair Condition87 years old10,928 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 2.05 Mi N Of SH 199 |
| Carries | FM 51 |
| Crosses | Dry Branch |
| Coordinates | 32.99245, -97.68141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 46.9 ft (14.3 m) |
| Max Span | 6.9 ft (2.1 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 165.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,928 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 021840031302001 |