O Springtown Pct 1 over Woody Creek
Fair Condition87 years old1,590 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.8 Mi N Of Veal Sta. Rd. |
| Carries | O Springtown Pct 1 |
| Crosses | Woody Creek |
| Coordinates | 32.92138, -97.68175 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 60.0 ft (18.3 m) |
| Max Span | 15.1 ft (4.6 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 133.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1939 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,590 (2024) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0227002 |