FM 730 over Lake Weatherford
Good Condition13 years old5,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 3.95 Mi NE Of US 180 |
| Carries | FM 730 |
| Crosses | Lake Weatherford |
| Coordinates | 32.80133, -97.70516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 359.9 ft (109.7 m) |
| Max Span | 120.1 ft (36.6 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 1535.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2013 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,700 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840160101011 |