Greenwood RD Pct 3 over Br Of Sanchez Creek
Good Condition15 years old1,883 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Parker |
| Location | 0.25 Mi E Of High Meadows |
| Carries | Greenwood RD Pct 3 |
| Crosses | Br Of Sanchez Creek |
| Coordinates | 32.75242, -97.85071 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 137.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2011 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,883 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 021840AA0318002 |