IH 27 NB over South Lp 335
Good Condition5 years old43,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 0.4 Mi W Of Bell ST |
| Carries | IH 27 NB |
| Crosses | South Lp 335 |
| Coordinates | 35.11676, -101.90939 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1784.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2021 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43,700 (2014) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910016809171 |