Slp 335 over Western ST
Good Condition9 years old9,700 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 1.4 Mi E Of IH 27 |
| Carries | Slp 335 |
| Crosses | Western ST |
| Coordinates | 35.11713, -101.88371 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 254.9 ft (77.7 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 1942.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2017 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,700 (2013) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263502085 |