Slp 335 WB over Bell ST
Good Condition7 years old6,036 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | .44 Mi E. Of IH 27 |
| Carries | Slp 335 WB |
| Crosses | Bell ST |
| Coordinates | 35.11678, -101.90176 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 105.0 ft (32 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 985.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,036 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910263502083 |