IH 27 SB over Slp 335
Good Condition7 years old17,500 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Randall |
| Location | 7 Mi S Of IH 27 At IH 40 |
| Carries | IH 27 SB |
| Crosses | Slp 335 |
| Coordinates | 35.11741, -101.90941 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 480.0 ft (146.3 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1784.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 17,500 (2017) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 041910016809172 |