S Newmark AVE over Cole Slough Canal
Fair Condition101 years old1,400 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.5 Mi S Of Adams AVE |
| Carries | S Newmark AVE |
| Crosses | Cole Slough Canal |
| Coordinates | 36.62644, -119.52967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 28.9 ft (8.8 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 161.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1977) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,400 (1999) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0432 |