E Adams AVE over Smith-ferry Canal
Fair Condition66 years old900 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | At Zediker AVE |
| Carries | E Adams AVE |
| Crosses | Smith-ferry Canal |
| Coordinates | 36.63368, -119.52060 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 37.1 ft (11.3 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 115.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1971) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 900 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0434 |