E South AVE over Kingsburg Branch Canal
Fair Condition101 years old300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.1 Mi E Of Academy AVE |
| Carries | E South AVE |
| Crosses | Kingsburg Branch Canal |
| Coordinates | 36.61954, -119.55548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Area | 90.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1948) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2010) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0441 |