E Parlier AVE over Cole Slough Canal
Fair Condition49 years old700 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | At (w/o) Smith AVE |
| Carries | E Parlier AVE |
| Crosses | Cole Slough Canal |
| Coordinates | 36.61179, -119.50249 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.8 ft (3.3 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 61.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 700 (1999) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0433 |