S Academy AVE over Kingsburg Branch Canal
Good Condition51 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.5 Mi N Of E Dinuba AVE |
| Carries | S Academy AVE |
| Crosses | Kingsburg Branch Canal |
| Coordinates | 36.59820, -119.55681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 68.2 ft (20.8 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 287.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 (reconstructed 2015) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2000) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 42C0443 |