E Huntsman AVE over Kingsburg Branch Canal
Fair Condition91 years old200 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Fresno |
| Location | 0.7 Mi E Of Bethel AVE |
| Carries | E Huntsman AVE |
| Crosses | Kingsburg Branch Canal |
| Coordinates | 36.58327, -119.56241 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 11.2 ft (3.4 m) |
| Deck Width | 35.8 ft (10.9 m) |
| Deck Area | 73.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1935 (reconstructed 1945) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 200 (1999) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 42C0444 |