FM 788 over IH 27 & Bnsf Rr
Good Condition42 years old250 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 2.15 Mi N Of FM 3183 |
| Carries | FM 788 |
| Crosses | IH 27 & Bnsf Rr |
| Coordinates | 34.27909, -101.71774 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 649.9 ft (198.1 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 2179.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 250 (2013) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006704117 |