IH 27 SB over SH 194 & Bn Rr
Good Condition59 years old5,693 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 1.90 Mi N Of US 70 |
| Carries | IH 27 SB |
| Crosses | SH 194 & Bn Rr |
| Coordinates | 34.21043, -101.73562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 265.1 ft (80.8 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 40.7 ft (12.4 m) |
| Deck Area | 1001.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 (reconstructed 1986) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,693 (2019) |
| Truck Traffic | 23% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960006704053 |