N Quincy ST over IH 27
Fair Condition40 years old1,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 0.8 Mi NE Of SH 194 |
| Carries | N Quincy ST |
| Crosses | IH 27 |
| Coordinates | 34.21874, -101.72580 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 524.0 ft (159.7 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1756.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,000 (2010) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006704133 |