FM 3183 over IH 27 & Bnsf Rr
Fair Condition42 years old2,000 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 3.2 Mi N Of SH 194 |
| Carries | FM 3183 |
| Crosses | IH 27 & Bnsf Rr |
| Coordinates | 34.24836, -101.70901 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 513.1 ft (156.4 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Area | 1720.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,000 (2011) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 050960006704116 |