IH 27 SB over US 70
Good Condition59 years old3,276 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Hale |
| Location | 1.90 Mi S Of SH 194 |
| Carries | IH 27 SB |
| Crosses | US 70 |
| Coordinates | 34.18761, -101.75004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 200.1 ft (61 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 42.3 ft (12.9 m) |
| Deck Area | 786.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,276 (2019) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 050960006704051 |