SH 6 NB over SH 105
Good Condition55 years old12,592 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.45 Mi S Of SH 90 |
| Carries | SH 6 NB |
| Crosses | SH 105 |
| Coordinates | 30.37629, -96.06725 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 190.0 ft (57.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 781.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,592 (2021) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003104 |