Bs 6 over Sandy Creek
Good Condition98 years old109 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.0 Mi S Of SH 105 |
| Carries | Bs 6 |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 30.36379, -96.07310 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 102.7 ft (31.3 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 400.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1952) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109 (2022) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005011016 |