SH 6 SB over Bnsf Rr & Up Rr
Fair Condition55 years old13,286 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.55 Mi S Of SH 90 |
| Carries | SH 6 SB |
| Crosses | Bnsf Rr & Up Rr |
| Coordinates | 30.36156, -96.06344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 659.1 ft (200.9 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 44.3 ft (13.5 m) |
| Deck Area | 2712.2 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,286 (2023) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003061 |