SH 105 over Sandy Creek
Good Condition48 years old10,088 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.9 Mi E Of SH 6 |
| Carries | SH 105 |
| Crosses | Sandy Creek |
| Coordinates | 30.37505, -96.05240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.1 ft (11.6 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 87.3 ft (26.6 m) |
| Deck Area | 308.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,088 (2020) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940033801105 |