FM 244 over Rocky Creek
Fair Condition57 years old921 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.6 Mi NW Of SH 90 |
| Carries | FM 244 |
| Crosses | Rocky Creek |
| Coordinates | 30.53559, -96.01757 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 151.9 ft (46.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 398.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 921 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940317701001 |