FM 244 over Pine Creek
Fair Condition57 years old921 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.05 Mi NW Of SH 90 |
| Carries | FM 244 |
| Crosses | Pine Creek |
| Coordinates | 30.51628, -96.00522 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 70.5 ft (21.5 m) |
| Deck Area | 144.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 2002) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 921 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940317701002 |