SH 90 over Whitney Branch
Fair Condition99 years old6,980 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 6.45 Mi NE Of SH 6 |
| Carries | SH 90 |
| Crosses | Whitney Branch |
| Coordinates | 30.46937, -96.01102 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 43.0 ft (13.1 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 167.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1927 (reconstructed 1955) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,980 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940031503027 |