FM 1774 over Dickson Creek
Fair Condition39 years old2,048 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.35 Mi NE Of SH 90 |
| Carries | FM 1774 |
| Crosses | Dickson Creek |
| Coordinates | 30.48869, -95.98245 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 217.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,048 (2020) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940140001014 |