CR 447 over Haney Creek Relief
Fair Condition29 years old30 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.75 Mi NE Of FM 3090 |
| Carries | CR 447 |
| Crosses | Haney Creek Relief |
| Coordinates | 30.47466, -96.01166 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 39.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0129003 |