CR 405 over Holland Creek
Fair Condition41 years old120 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.2 Mi S Of SH 90 |
| Carries | CR 405 |
| Crosses | Holland Creek |
| Coordinates | 30.46883, -95.99178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 40.0 ft (12.2 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 58.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 120 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0128001 |