FM 149 over Dickson Creek
Fair Condition39 years old1,141 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 0.25 Mi NE Of SH 90 |
| Carries | FM 149 |
| Crosses | Dickson Creek |
| Coordinates | 30.49263, -95.98403 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Width | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Area | 137.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1987 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,141 (2020) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940072001051 |