FM 2988 over Elm Grove Creek
Fair Condition78 years old425 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.75 Mi E Of SH 6 |
| Carries | FM 2988 |
| Crosses | Elm Grove Creek |
| Coordinates | 30.30906, -96.01746 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 212.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 425 (2020) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940094401008 |