SH 6 SB over Bs 6 NB
Good Condition55 years old14,962 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 3.9 Mi S Of SH 90 |
| Carries | SH 6 SB |
| Crosses | Bs 6 NB |
| Coordinates | 30.34334, -96.05140 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 294.9 ft (89.9 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 44.6 ft (13.6 m) |
| Deck Area | 1222.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,962 (2021) |
| Truck Traffic | 16% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003062 |