SH 6 SB over Grassy Creek
Fair Condition98 years old12,922 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.9 Mi S Of SH 105 |
| Carries | SH 6 SB |
| Crosses | Grassy Creek |
| Coordinates | 30.33834, -96.04850 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 368.1 ft (112.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1133.2 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1928 (reconstructed 1952) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,922 (2020) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003017 |