SH 6 NB over Grassy Creek
Fair Condition62 years old13,326 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 2.9 Mi S Of SH 105 |
| Carries | SH 6 NB |
| Crosses | Grassy Creek |
| Coordinates | 30.33838, -96.04827 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 424.9 ft (129.5 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1308.0 sq m |
| Main Spans | 14 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,326 (2020) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 170940005003036 |