CR 406 over Small Creek
Fair Condition37 years old80 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Grimes |
| Location | 1.5 Mi SW Of FM 1774 |
| Carries | CR 406 |
| Crosses | Small Creek |
| Coordinates | 30.46136, -95.97498 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 70.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2010) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 170940AA0192002 |