Lp 12 Nb/sh 183 WB over Lp 12; SH 183
Good Condition2 years old32,600 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | SH 183/lp 12 Interchange |
| Carries | Lp 12 Nb/sh 183 WB |
| Crosses | Lp 12; SH 183 |
| Coordinates | 32.83085, -96.91642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 3654.9 ft (1,114 m) |
| Max Span | 166.3 ft (50.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 9,469 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,600 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570051802007 |