Loop 12 SB over Grauwyler Road
Good Condition3 years old104,100 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi S Of SH 183 |
| Carries | Loop 12 SB |
| Crosses | Grauwyler Road |
| Coordinates | 32.83071, -96.91714 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Area | 2,515 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 104,100 (2022) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102405 |