Lp 12 Hov Lanes over E Grauwyler ST
Good Condition2 years old10,300 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.4 Mi South Of SH 183 |
| Carries | Lp 12 Hov Lanes |
| Crosses | E Grauwyler ST |
| Coordinates | 32.83048, -96.91712 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 330.1 ft (100.6 m) |
| Max Span | 121.1 ft (36.9 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 1227.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,300 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102406 |