Lp 12 SB Ramp over Lp 12 SB Ext
Good Condition2 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.65 Mi South Of SH 183 |
| Carries | Lp 12 SB Ramp |
| Crosses | Lp 12 SB Ext |
| Coordinates | 32.82648, -96.91902 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 726.0 ft (221.3 m) |
| Max Span | 139.1 ft (42.4 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 1881.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 180570058102408 |