Lp 12 SB over Dart & Bnsf Rr
Fair Condition78 years old3,639 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.10 Mi SE Of Sp 303 |
| Carries | Lp 12 SB |
| Crosses | Dart & Bnsf Rr |
| Coordinates | 32.70483, -96.90306 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 51.8 ft (15.8 m) |
| Deck Area | 1107.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1948 (reconstructed 1968) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,639 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102014 |