Lp 12 NB over Dart & Bnsf Rr
Fair Condition58 years old7,536 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Dallas |
| Location | 0.10 Mi SE Of Sp 303 |
| Carries | Lp 12 NB |
| Crosses | Dart & Bnsf Rr |
| Coordinates | 32.70509, -96.90302 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 230.0 ft (70.1 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 54.5 ft (16.6 m) |
| Deck Area | 1163.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,536 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 180570058102046 |